en

PODCAST RÓŻNE RZECZY #ODCINEK31 – DOBROSTAN

Jak komfort definiowany jest w naukach medycznych?

 

Czy zastanawialiście się, jak nasz mózg wykrywa komfort? Czym jest komfortocent? W nowym odcinku podcastu, Bogna Świątkowska rozmawia z Natalią Olszewską (prelegentka tegorocznego Archibloku) o postrzeganiu dobrostanu oraz onzmianach w podejściu do pojęcia komfortu na przestrzeni pokoleń.

 


 

Prowadząca: Bogna Świątkowska

 

Pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”/ www.nn6t.pl Jej praktyka ma charakter interdyscyplinarny i popularyzatorski. Tworzone przez nią projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów.

 

Obserwujcie na:  

 

Gościni: Natalia Olszewska

 

Specjalistka w zakresie projektowania w oparciu o wiedzę neuronaukową (neuroscience-informed design). Lekarka z ponad 10-letnim doświadczeniem. Posiada wyjątkowe wykształcenie w zakresie medycyny (Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Tor Vergata), neuronauki (University College London, École Normale Supérieure i Sorbonne) oraz zastosowania neuronauki w projektowaniu architektonicznym (Uniwersytetu IUAV). Wykładowczyni na programie magisterskim NAAD (Neuroscience Applied to Architectural Design) organizowanym przez Uniwersytet IUAV w Wenecji. Współzałożycielka IMPRONTA, firmy konsultingowo-badawczej w zakresie projektowania pod zdrowie i dobrostan, specjalizującej się w badaniach oraz zastosowaniu wiedzy neuronaukowej w architekturze. Doświadczenie w zakresie współpracy z architektami zdobywała konsultując projekty w Polsce i na świecie. W pracy kieruje się troską o dobrostan użytkowników przestrzeni. Interesuje ją wpływ architektury na aspekty społeczne, poznawcze, biologiczne doświadczenia architektury. 

 


 

Odcinek powstał w ramach długo wyczekiwanego III sezonu podcastu Różne Rzeczy Łódź Design Festival. I od razu mamy niespodziankę! Do stworzenia kolejnych odcinków zaprosiliśmy dobrze Wam znane osoby z polskiej podcastosfery. Będą to twórczynie i twórcy na co dzień poruszający się po bardzo różnych obszarach; osoby specjalizujące się w takich dziedzinach jak np. ASMR, architektura, popkultura czy socjologia. Połączy ich termin KOMFORT, który jest jednocześnie tematem przewodnim najnowszego sezonu naszego podcastu jak i hasłem przewodnim nadchodzącej, 18. edycji Łódź Design Festival. 

 

Czym jest komfort w dzisiejszym świecie? To tylko kwestia wygody fizycznej czy może coś więcej? Czy każdy może sobie na niego pozwolić? Odpowiedzi na te pytania dostarczy 18. edycja Łódź Design Festival, zaplanowana na 21–26 maja 2024 roku. Więcej o zbliżającej się edycji: lodzdesign.com/odkrywanie-komfortu-na-nowo 

 

Subskrybuj nasze kanały, aby niczego nie przegapić!