en

„State od mind” – z miłości do sztuki, miasta i designu.

Unikalna instalacja ceramiczna zmienia przestrzeń miejską w Łodzi. Ceramika Paradyż od lat napędza polskie wzornictwo i wspólnie z partnerami prezentuje historyczne rozwiązanie w nowoczesnym wydaniu. Dzięki wyjątkowej współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń, artystą Bartkiem Bojarczukiem z illCAT studio oraz Łódź Design Festival, fabryczne miasto murali i awangardy zyskuje unikalną instalację ceramiczną, którą mieszkańcy Łodzi i turyści mogą podziwiać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Zachodniej 93.

 

„State of mind” to projekt łączący w sobie elementy zarówno mozaiki ceramicznej jak i muralu, nawiązując bezpośrednio do polskich tradycji urbanistycznych lat 70. i 80. XX wieku. To jedyna w Polsce, a najprawdopodobniej także w Europie i na świecie realizacja tego typu. Do projektu wykorzystano 900 precyzyjnie dociętych elementów łącznie z 60 m2 czterech kolekcji gresów szkliwionych Ceramiki Paradyż o różnych odcieniach i fakturach układających się w kompozycję ilustracyjną, dzięki precyzyjnej technologii water jet, polegającej na cięciu pod wysokim ciśnieniem wodą z piaskiem kwarcowym. Na potrzeby projektu wykonano aż 3 200 linii cięcia, a cała instalacja osiągnęła rozmiar 12,2 x 7,8 metrów.

 

– Nie byłoby takiej unikatowej instalacji, gdyby nie współpraca kilku instytucji: miasta, które „podarowało” ścianę kamienicy, Łódzkiego Centrum Wydarzeń, Łódź Design Festival oraz mecenasa dzieła – Ceramiki Paradyż. Gdy oglądam efekt tej współpracy, przyznaję, że okazała się owocna. I mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Dzieło idealnie pasuje do naszego miasta awangardy – podkreśla prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

 

Projekt powstał z myślą o okolicy, w której miał się znajdować, tak by budynek i przestrzeń wokół zyskały zupełnie nowe oblicze. Do stworzenia tej nietypowej mozaiki, która nie tylko dopełnia industrialny klimat miasta, ale wpisuje się w jego „streetart’owy” charakter zaproszony został pochodzący z Tomaszowa Maz. artysta Bartek Bojarczuk. Autor stara się odpowiedzieć na trudne pytanie, jak zwizualizować coś tak ulotnego jak ludzkie myśli.

– Praca przedstawia wnętrze umysłu i jest próbą pokazania tego, co jest bardzo ulotne, czyli ludzkich myśli. Formy rozszczepienia i różne drogi, jakie wyobrażamy sobie w ułamku sekundy uchwycone zostały w obrazie i zatrzymane za pomocą magicznego pilota, na którym wciśnięto „pauzę”. Poprzez ten zatrzymany moment chciałem zwrócić uwagę każdego przechodnia na to, jak dużo dzieje się w naszych głowach, a także podkreślić, że choć natłok myśli ściąga nas w dół, my walczymy, by podjąć tę właściwą decyzję. To powinno skłonić nas do refleksji, by na chwilę zwolnić i zastanowić się nad chaosem, który sami tworzymy w naszych głowach. – opisuje autor projektu, Bartek Bojarczuk.

 

Projekt jest przeniesieniem wizji artysty na ścianę i bazuje na kształtach geometrycznych, które tworzą ilustrację, jednak dzięki wykorzystanym materiałom i technologii stanowi zupełnie nową, niespotykaną dotąd formę wyrazu.

 

– Pomysł na instalację ceramiczną zrodził się kilka lat temu, w ciągu których zmieniały się zarówno same projekty, jak i z uwagi na wymagania techniczne, jego lokalizacje. Doprowadzenie do końca działania tylko potwierdza naszą konsekwencję i zaangażowanie w realizację tej unikatowej idei. Ceramika Paradyż jako Mecenas Łódzkiej Kultury i Łódź Design Festiwal od lat napędza polskie wzornictwo, wspiera młodych i niezależnych twórców oraz organizacje, które chcą zmieniać na lepsze otaczającą nas przestrzeń. Instalacja ceramiczna to nie tylko doskonały przykład współpracy artysty, miasta i firmy produkcyjnej, ale przede wszystkim wyraz naszego zamiłowania do sztuki i designu. – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

 

Projekt łódzkiej instalacji ceramicznej powstał we współpracy z Łódź Design Festival i Łódzkim Centrum Wydarzeń, którego całość prac koordynował Michał Bieżyński.

 

– Praca ‘State of mind’ jest znakomitym przykładem wykorzystania tradycyjnego materiału jakim jest ceramika, ale w ujęciu absolutnie nowatorskim, którego efekty wizualne możliwe są tylko dzięki zaangażowaniu nowoczesnych technik. Ten miraż klasyki ze współczesnością pozwolił na uwypuklenie immanentnych cech plastycznych ceramiki, tak aby cała realizacja charakteryzowała się przede wszystkim szlachetnością, dostojnością i ascetyczną elegancją. Jestem niezwykle dumny z tego projektu, ponieważ o jego sukcesie decydowała symbioza dwóch światów: graficznej, artystycznej wizji Bartka oraz myśli inżynierskiej i konkretnej wiedzy ekspertów technicznych z Ceramiki Paradyż – mówi Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

 

Instalację ceramiczną można podziwiać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Zachodniej 93. Znajduje się ona w bliskim położeniu muralu autorstwa rosyjskiego artysty „Morika” i choć stanowi zupełnie oddzielną koncepcję, to wpisuje się w klimat panujący wokół sąsiadujących budynków i miasta.

Ceramika Paradyż to wiodący producent płytek ceramicznych w Polsce. Od 29 lat tworzy produkty zaprojektowanie świadomie i z odwagą jaka jest niezbędna do kreowania trendów. Kolekcje produktowe Ceramiki Paradyż są komplementarne, oferując klientom płytki ścienne, podłogowe oraz elementy ozdobne w wielu formatach. Zapleczem firmy jest pięć zakładów produkcyjnych, których parki technologiczne należą do najnowocześniejszych w Europie oraz magazyn wysokiego składowania z systemem kompletacji i wysyłki wyrobów gotowych „Paradyż Logistics & Trade”. Ceramika Paradyż zatrudnia ponad 1600 pracowników, będąc tym samym jednym z największych pracodawców w regionie. O sile przedsiębiorstwa stanowią trzy marki własne. Paradyż jako marka parasolowa, oferująca szeroką paletę kolekcji w różnych stylach i formatach oraz dwie submarki pod marką główną – Paradyż My Way dedykowana dla klientów, którzy poszukują indywidualnych i nowatorskich rozwiązań w zakresie wzornictwa oraz Paradyż Classica (dawniej Kwadro Ceramika) skierowana do segmentu klientów, którzy cenią klasyczną elegancję w atrakcyjnej cenie. Ceramika Paradyż śmiało sięga po najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Red Dot Design Award 2016 dla kolekcji Trakt, tytuł Ambasador Polskiej Gospodarki 2016, Złote Godło w kategorii QI Product w konkursie Najwyższa Jakość Quality International, Wielka Perła Ceramiki UE 2016 z Diamentami oraz nagroda za kolekcję Elanda / Elando w międzynarodowym konkursie iF Design 2017. Ceramika Paradyż to także wieloletni Mecenas Łódź Design Festival, największego wydarzenia poświęconego wzornictwu w tej części Europy. Liczne wyróżnienia potwierdzają przewodnią rolę firmy nie tylko na rodzimym rynku materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz. Ceramika Paradyż dziś to także wizytówka polskiego przemysłu, której produkty zyskują uznanie klientów w ponad 50 krajach świata.

www.paradyz.com

 

Łódzkie Centrum Wydarzeń powstało z myślą o wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzać czas w mieście. Zapraszamy do Łodzi gwiazdy światowego street artu, które tworzą murale i instalacje, przygotowujemy i współorganizujemy festiwale. Chcemy, aby kulturalna oferta miasta była jak najbogatsza. Nasz cel? Wyjść naprzeciw oczekiwaniom łodzian i turystów, odczarować słowa Adasia Miauczyńskiego, bohatera filmów Marka Koterskiego, który twierdził, że na wygnaniu w mieście Łodzi nawet bieganie psom szkodzi.

www.lcw.lodz.pl

 

Bartek Bojarczuk (illCAT studio) – zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Miecz KTR, Dobry Wzór, Must Have, 3×3 Annual. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz solowych. Reprezentował Polskę w galeriach w New York (USA) oraz Reykjavík (Iceland) dzięki współpracy z IAM (culture.pl). Prezentował prace typograficzne w Paryżu (Frichez nous la paix), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także podczas Łódź Design Festival. Posiada bogate doświadczenie w dziedzinie projektowania grafiki użytkowej. Projektant ilustracji na potrzeby odzieżowe oraz product designu. Mimo młodego wieku współpracował z czołowymi polskimi markami sektora alternatywnej mody młodzieżowej, tworzył muzyczne koncepcje dla EMI Music Poland oraz Pomaton (obecnie Warner Music), projektował autorskie kolekcje sportowe dla marki Nobile Kiteboarding czy wspierał Polską Akcję Humanitarną (PAH). W późniejszych latach pomagał rozwijać dział digital Pernod Ricard Polska uczestnicząc przy tworzeniu wirtualnych kampanii social dla marek Wyborowa, Absolut, Jameson Whiskey oraz Chivas Regal. Obecnie art/creative director łódzkiej marki odzieżowej Pan tu nie stał. Czynnie wspiera rozwój polskiego designu i promuje wzornictwo złotej ery polskiego projektowania.

www.behance.net/illcatdzn

 

Łódź Design Festival to najstarszy festiwal designu w Polsce, organizowany od 2007 roku, poświęcony wzornictwu przemysłowemu, projektowaniu graficznemu, architekturze, rzemiosłu, kreowaniu usług i interakcji. Festiwal aspiruje do miana najbardziej opiniotwórczego wydarzenia dotyczącego designu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz mecenasa festiwalu – Ceramiki Paradyż, każdego roku na festiwalu, prezentowane są najważniejsze trendy i kierunki w światowym wzornictwie. Festiwal co roku w ramach konkursu make me! oraz plebiscytu must have! Wyróżnia najlepsze projekty i wdrożenia polskich i zagranicznych projektantów. Łódź Design Festival jest również platformą spotkań między twórcami, producentami i dystrybutorami, umożliwia i zachęca do udziału w projektach ukierunkowanych na rozwój biznesowy polskiej branży wzorniczej.

www.lodzdesign.com