en

Archiblok

,

Data: 28/05/2023 11:00 – 14:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Budynek C, Poziom 0, Sala Teatralna

 

Prowadzący: Filip Springer

 

Goście: Olga Drenda, Aleksandra Kędziorek, Agata Twardoch, Adrian Krężlik, Grzegorz Piątek

 

Archiblok powstał z potrzeby konfrontacji stanu architektury oraz otaczającej nas przestrzeni z jej twórcami, działaczami społecznymi, aktywistami miejskimi, krytykami oraz branżowymi ekspertami. To jedno z najważniejszych wydarzeń na Łódź Design Festival.

 

Archiblok podzielony jest na dwie części: indywidualne prezentacje gości, a następnie wspólną rozmowę. Prezentowane wystąpienia zaproszonych prelegentów nawiązują do hasła festiwalowego w danym roku i podejmują szeroko pojętą problematykę architektury i urbanistyki. Wspólną dyskusję po wszystkich prezentacjach, niezmiennie od pierwszej odsłony Archibloku, prowadzi Filip Springer – pisarz, fotograf oraz tłumacz architektury. Uzupełnieniem są zadawane przez publiczność, czyli fizycznych użytkowników projektowanych przestrzeni, nierzadko trudne pytania. 


 

A co to za smutne miny, noski na kwintę, chmurne spojrzenia? Dojechało 

was? No tak, jeden kryzys zjadł drugi, ten drugi się jeszcze nie 

rozpędził, a przyszedł trzeci. Ile to teraz wynosi ta nasza inflacja? 

Ale, ale! 

Spójrzcie na to z tej strony: oto nastał decydujący moment, 

najważniejsza chwila, ten czas, kairos. I właśnie teraz to się decyduje. 

TO – czyli przyszłość. Ona będzie – chcecie tego czy nie. Może być 

lepsza albo gorsza. I to jest ta dobra wiadomość – jeszcze przez chwilę 

mamy na to wpływ. Możemy wybrać. Tę przyszłość trzeba wymyślić, a potem 

zaprojektować. To jest Wasze zadanie, ludu projektujący! 

Jak się nad tym głębiej zastanowić, to już dawno w historii architektury i 

szerzej rozumianego projektowania nie było tak ekscytującego momentu. 

Oto projektanci, architektki, ci i te wszystkie, którzy wymyślają i 

tworzą naszą przestrzeń oraz materialność są niezbędni i niezbędne. Bo 

tyle jest do zrobienia. Trzeba całą tę zmianę wrzucić na warsztat, 

zakasać rękawy – i wymyślać, projektować, przekraczać granice, burzyć 

paradygmaty. W końcu trzeba coś NAPRAWDĘ zaprojektować. 

I szukać tym projektowaniem nadziei. Czy może być coś bardziej 

emocjonującego? 

  

Na tegorocznym Archibloku ponuractwo jest zakazane, za pesymizm dostaje 

się bana, marazm nie jest mile widziany. Spotykamy się wszak pod 

festiwalowym sztandarem Future Perfect. A to zobowiązuje. Zaprosiliśmy 

do dyskusji panelistów świadomych wyzwań, jakie nas czekają i 

panelistki, które widzą w myśleniu projektowym szansę na wygenerowanie 

zmiany. Ale nie zmiany PKB, tylko zmiany naszej wspólnej przyszłości. 

Tak będzie, bo czemu ma nie być? 

  

Palec pod budkę, bo za minutkę… 

Znacie? Znacie, znacie. 

 

Zapowiedź Archibloku 2023. Tekst: Filip Springer.


 

Tytuły tegorocznych prezentacji: 

  • Aleksandra Kędziorek: Future Anterior. O miejskim kuratorstwie, uczeniu się z przeszłości i projektowaniu zmiany.

  • Agata Twardoch: Miasta jakie znamy tworzyli mężczyźni dla mężczyzn. Jakie miasta zaprojektują kobiety? 

  • Olga Drenda: DOBRY BAŁAGAN.

  • Grzegorz Piątek: Emily w Paryżu Północy – idealni ludzie w nieidealnych miastach.

  • Adrian Krężlik: Metabolizm miasta. Obieg energii, dwutlenku węgla i innych materii.

 

FILIP SPRINGER

Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze. W marcu 2023 r. nakładem wydawnictwa Karakter, ukazała się jego najnowsza książka „Mein Gott, jak pieknie”.

fot. Adam Lach

OLGA DRENDA

Pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii „Delfin w malinach”, „Prognoza niepogody”, „Hourras et désarrois. Scènes d’une guerre culturelle en Pologne”, „Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi”. Autorka esejów towarzyszących wystawie „Marzenia wiosenne” (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu „Subterranean River”. Felietonistka Tygodnika Powszechnego. Od 2013 r. prowadzi stronę: Duchologia.

ALEKSANDRA KĘDZIOREK

Historyczka sztuki i architektury, kuratorka i redaktorka. Przygotowała wystawy na temat architektury i dizajnu, m.in. „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” (London Design Biennale, Muzeum Narodowe w Krakowie, Triennale Architektury w Lizbonie, 2021–2022), „Oskar Hansen. Forma Otwarta” (MACBA w Barcelonie, Muzeum Serralves w Porto, Yale School of Architecture, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodowa Galeria Sztuki w Wilnie, 2014–2017), „Desk in Exile: A Bauhaus Object Traversing Different Modernities” (Bauhaus Stiftung Dessau, 2016). Była kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013–2017). Współredaktorka książek „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus” (z Katarzyną Uchowicz i Mają Wirkus, 2019) i „Oskar Hansen – Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (z Łukaszem Rondudą, 2014). Stypendystka Programu „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Obecnie związana z Muzeum Warszawy.

fot. Akerblom Studio

AGATA TWARDOCH

Architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Projektuje założenia urbanistyczne i doradza miastom. Autorka książek „System do mieszkania” (Bęc Zmiana 2019) oraz „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta?” (W.A.B. 2022).

fot. Magda Kryjak

ADRIAN KRĘŻLIK

Architekt, doktorant na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Porto programu MIT Portugal, wykładowca School of Form, założyciel Dosta Tec, firmy, która zajmuje się projektowaniem regenerującym. W swojej pracy zawodowej i badawczej łączy współczesne technologie z tradycyjnymi. Bada sprawczość i wpływ projektowania na środowisko i przyrodę. Wcześniej pracował m.in. w Zaha Hadid Architects, Rojkind Arquitectos i rozwijał software oparty na sztucznej inteligencji w Berlinie.

fot. Aleksandra Matyas

GRZEGORZ PIĄTEK

Pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt. Za ostatnią książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” otrzymał Paszport Polityki 2022. Oprócz tego wydał: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021, finał Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz), „Najlepsze miasto świata” (2020, finał Nagrody Literackiej Nike; Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy, Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego), „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016, Nagroda Literacka m.st. Warszawy). Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy (m.in. Architektura-Murator, Gazeta Stołeczna, Gazeta Wyborcza, Salon, Vogue Polska). Współtworzył też wystawy m.in. „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” (2008, Złoty Lew na Biennale Architektury w Wenecji) i „Dane warszawskie” (2017, Muzeum Warszawy).