en

Miasto Dzieci

Data: 26/05/2024 15:00 – 18:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Budynek A, Sala A120

 

Liczba miejsc: 15. 

 

Dla kogo dedykowane są warsztaty? 

  • osoby zawodowo zajmujące się przestrzenią publiczną (np. planiści, architekci, urzędnicy),

  • osoby zajmujące się tematyką różnorodności, inkluzywności i włączania społecznego,

  • osoby zajmujące się projektowaniem rozwiązań i innowacjami społecznymi,

  • osoby zajmujące się partycypacją i dialogiem społecznym,

  • osoby zajmujące się pracą z dziećmi (np. nauczyciele, pracownicy bibliotek, domów sąsiedzkich, świetlic środowiskowych),

  • rodzice i opiekunowie.

 

Rejestracja. Wstęp bezpłatny.


 

Czy wiemy, jak wygląda miasto z perspektywy dziecka, jak brzmi, jak pachnie? Co powinno się zmienić, by było przyjazne, a dzieci czuły się w nim bezpiecznie? Zapraszamy do Miasta Dzieci!

 

Warsztat składa się z 2 części:

  • 1 część: osoby uczestniczące, wyposażone w specjalne narzędzia, wyjdą na zewnątrz, by pod przewodnictwem prowadzących doświadczyć, na jakie bariery i przyjemności napotykają dzieci poruszające się w przestrzeni miejskiej.

  • 2 część: osoby uczestniczące poznają grę placemakingową „Bunja – Kraina Możliwości” i przejdą przez część rozgrywki. Jest to wyzwanie umożliwiające najmłodszym transformację najbliższej okolicy. Gra wykorzystuje zabawną formułę, żeby przywrócić dzieciom głos i możliwość decydowania o przestrzeni publicznej. Osoby uczestniczące w warsztacie przekonają się, jak przy pomocy prostej gry można odzyskać poczucie sprawczości i odpowiedzialności za miejsce.

 

Na koniec warsztatu osoby uczestniczące wraz z prowadzącymi podsumują doświadczenie. 

 


 

Warsztaty znalazły się w programie Łódź Design Festival 2024 w ramach otwartego naboru open programme.

Prowadzący warsztaty:

 

Beata Patuszyńska. Ekspertka w dziedzinie miast przyjaznych dzieciom, badaczka i (nie)edukatorka miejska, trenerka. Założycielka i autorka dwujęzycznego bloga cityforchildren.pl, autorka artykułów i książki dla dzieci, prelegentka podczas międzynarodowych konferencji i wydarzeń poświęconych zrównoważonym miastom, ekspertka UE w programie Urbact IV w dziedzinie komunikacji i edukacji, liderka w sieci Placemaking Europe Network oraz członkini grupy roboczej KIDS, mama. 

  

Adam Chyliński. Praktyk placemakingu, badacz miejski, konsultant i autor tekstów. Pracuje z lokalnymi społecznościami, wzmacniając ich poczucie sprawczości. Szczególnie absorbuje go praca z dziećmi i młodzieżą. W najmłodszych kształtuje poczucie związku z miejscami, uczy ich aktywnej postawy wobec życia, zaraża pasją do działania na skalę lokalną i współtworzenia miast. Współpracuje m.in. z UrbanLab Gdynia, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, IRMiR oraz Polskim Związkiem Firm Deweloperskich.