en

Zieta Ilustrowany – spotkanie z ilustratorami

Data: 18/05/2024 16:00

Miejsce: FUZJA Zobacz na mapie


 

Strefa: Kotłownia Elektrowni Scheiblera (FUZJA). Więcej o wystawie tutaj.

 

Goście: Ola Dobrzyńska, Anna Niemierko, Asia Wójtowicz, Paweł Szlotawa

Prowadząca: Adriana Usarek

 

Zapraszamy na spotkanie z autorami prac, które można zobaczyć w ramach wystawy Zieta Ilustrowany. Ilustratorzy i ilustratorki opowiedzą o kulisach powstania grafik interpretujących dzieła Oskara Zięty.

 


 

Zieta Ilustrowany

 

Kurator: Zieta Studio 

 

„Wierzymy, że ilustracje mają duszę. Skrywają w sobie wielowątkowe i wielowymiarowe opowieści o liniach, kolorach i emocjach.”

 

W Zieta Studio na co dzień łączymy dyscypliny — sztukę, design, inżynierię i technologię. W tej interdyscyplinarności zwracamy uwagę na potrzebę promowania jakości i wielkości polskich twórców. Dlatego powstał projekt Zieta Ilustrowany, którego celem jest wspieranie młodych artystów, łączenie dyscyplin i wspólne opowiadanie o pasji tworzenia.

 

Nowy koncept wystawienniczy obejmuje serię limitowanych grafik, które prezentują ikoniczne obiekty Oskara Zięty oczami jednych z najbardziej cenionych polskich ilustratorów.

 

Deformowane w stali obiekty Oskara Zięty zostały poddane indywidualnym, ekspresyjnym interpretacjom. Ilustracje, wydrukowane na dużych formatach, zestawiamy z obiektem ilustrowanym i prezentujemy w czystym, oddychającym koncepcie stworzonym przez uniwersalny i ekologiczny system wystawienniczy beMatrix Poland i Wise Expo. 

 

Autorzy prac: Oskar Zięta, Karol Banach, Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Ola Dobrzyńska, Iza Dudzik, Kuba Ferenc, Joanna Gniady, Malwina Hajduk, Ada Jarzębowska, Jakub Kamiński, Agata Królak, Paweł Mildner, Marian Misiak, Anna Niemierko, Maciej Polak, Paweł Smardzewski, Paweł Szlotawa, Asia Wójtowicz.

 


 

Partnerem wystawy jest:

 

 

OLA DOBRZYŃSKA

Ilustratorka, która w swojej pracy koncertuje się na żywych kolorach, kobiecym uniwersum i dynamicznych postaciach. Współpracowała z takimi markami jak Monzo, Facebook, Puma, Aus, Parfois i wiele innych. Jej unikalne ilustracje wzbogaciły liczne projekty komercyjne i edytorskie. Mieszka i tworzy w Warszawie.

PORTFOLIO ILUSTRATORKI

ANNA NIEMIERKO

Urodziła się i mieszka w Warszawie, gdzie ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Specjalizuje się w grafice użytkowej: ilustracji, projektowaniu książek oraz znaczków pocztowych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach polskich jak i międzynarodowych, m. in.: Bologna Ragazzi Award, Najpiękniejsza Książka Roku PTWK, Książka Roku PS IBBY, White Raven, Konkurs Sztuki Filatelistycznej w Asiago. Jej prace pokazywane są na wystawach w kraju i za granicą.

PORTFOLIO ILUSTRATORKI

PAWEŁ SZLOTAWA

Artysta pochodzący z małej miejscowości Głogówek. Mieszka w Łodzi, ale chętnie pracuje zdalnie. Edukację artystyczną rozpoczął w liceum plastycznym w Opolu, na kierunku fotografia. Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Podczas nauki chce rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania graficznego oraz ilustracji, aby połączyć te dwie dziedziny. W swoich pracach stara się przemycać odrobinę żartu, często stosując gry słowne. Ilustracja jest dla niego ważnym medium, ponieważ obejmuje każdy aspekt naszego życia. Poza sztuką uwielbia kuchnię wegańską i interesuje się zwierzętami. Jest również entuzjastą dobrego kina i muzyki elektronicznej.

PORTFOLIO ILUSTRATORA

ASIA WÓJTOWICZ

Ilustratorka ze Śląska. Absolwentka Katowickiej ASP na kierunku projektowanie graficzne. Tworzy ilustracje inspirowane kobiecością oraz sytuacjami zaobserwowanymi w życiu codziennym. Współtworzy studio animacji Wsumie Studio. W wolnym czasie szyje, głaszcze kotki i chomikuje różne ładne i bardzo niepraktyczne rzeczy.

PORTFOLIO ILUSTRATORKI

ADRIANA USAREK

Historyczka i krytyczka sztuki, edukatorka muzealna, autorka artykułów i esejów o sztuce. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Université de Nantes. Obecnie pracuje w dziale organizowania wystaw i upowszechniania w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Kuratorka wystaw oraz autorka tekstów do katalogów i folderów poświęconych twórczości współczesnych artystów. Mieszka i pracuje w Łodzi.

fot. Teodor Durski