en

Zwycięskie projekty w PALIMPSEST Creative Dialogues

Mamy przyjemność ogłosić trzy projekty, które zwyciężyły w ramach otwartego naboru PALIMPSEST Creative Dialogues. Prezentujemy bliżej koncepcje, które zostaną zrealizowane podczas nadchodzących rezydencji:

 

ŁÓDŹ

Mona El Batrik | Freedom Flow. Be like water | Hiszpania

Projekt Freedom Flow. Be like water” proponuje instalacje artystyczne do filtrowania wody, oczyszczania powietrza i regeneracji gleby, hybrydyzując metody oparte na naturze i tradycyjnym podejściu. Koncentrując się na współ-projektowaniu z lokalną społecznością i przedstawicielami Łodzi, projekt ma na celu pielęgnowania więzi z przyrodą i współtworzenia długotrwałej scenerii interakcji człowieka z naturą. Podkreślając praktyczne podejście do regeneracji, rezultat zintegruje nisko-technologiczne systemy filtrowania przy użyciu naturalnych materiałów i filozofii projektowania, która wspiera zrównoważony rozwój.

 

JEREZ DE LA FRONTERA

Estelle Julian (Culturama) | The Songs of Nearby Earth | Hiszpania

Ideą „The Songs of Nearby Earth” jest zbliżenie się do terytorium i krajobrazu Jerez de la Frontera poprzez praktyki artystyczne i projektowe integrujące popularną wiedzę, praktyki krajobrazowe, lokalne wyrażenia kulturowe i elementy emblematyczne, takie jak ceramika, uprawa winorośli i flamenco.

Zainspirowany rytuałami flamenco zambombas, projekt ma na celu otwarcie przestrzeni do refleksji i transformacji krajobrazu. Promuje kreatywne działania, które wykorzystują lokalne materiały (glinę, winorośl, szkliwo z odpadów z przycinania…), odnoszą się do lokalnych praktyk, przyjmują podejście wrażliwe na kontekst i pracują ramię w ramię ze społecznościami i ich ekspresją kulturową, badając nowe trendy w ich relacjach z krajobrazem i trwającą transformacją energetyczną.

 

MEDIOLAN

gethan&miles | Acqua Lambro | Francja

Wielowarstwowy projekt Acqua Lambro” bada „ideę niemożliwą”: sprawić, aby wody z rzeki Lambro stała się zdatna do picia. Projekt ma na celu zresetowanie zbiorowej wyobraźni poprzez serię prowokacyjnych, współtworzonych działań artystycznych, które obejmują: zaprojektowanie „maszyny oczyszczającej” (skrzyżowanie działającego prototypu DIY z tymczasową instalacją artystyczną / performansem), butelkowanie oczyszczonej wody rzecznej w ręcznie robionych szklanych butelkach oraz kampanię marketingową dla wyimaginowanej marki wody mineralnej „Acqua Lambro”. „Acqua Lambro” daje społeczeństwu szansę na bycie świadkiem i interakcję z rzeką oraz uwidacznia fakt, że pomimo stuleci nadużyć, kwintesencja „wodności” Lambro może zostać przywrócona. Wypełnione wodą butelki są dziełami sztuki.

 

To znaczący etap w podróży PALIMPSEST i nie możemy doczekać się efektów wybranych propozycji, pomysłów i koncepcji.

Gratulujemy wybranym projektom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom!

 

Wkrótce rozpoczną się Residential Workshops:

  • 2-9 kwietnia: Jerez de la Frontera
  • 17-24 maja: Łódź (w trakcie 18. Łódź Design Festival)
  • 17-23 czerwca: Mediolan