Ruszyły zapisy na warsztaty w ramach ŁDF2023

Edukreacja jest częścią Łódź Design Festival od 2012 r. Propozycje działań w ramach tej części programu festiwalowego mają na celu stymulowanie kreatywności i twórcze angażowanie uczestników reprezentujących różne grupy wiekowe i społeczne w wydarzenia edukacyjno-animacyjne. Integruje uczestników we wspólnym działaniu i zgodnie z nazwą kładzie nacisk na twórczość, kreatywność, rozbudzanie wyobraźni w sferach designu, architektury, plastyki, sztuki, estetyki i eksperymentu. W ramach Edukreacji przygotowywane są wystawy i elementy prezentacji przeznaczone do rodzinnego zwiedzania, odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także oprowadzania dla grup przedszkolnych, szkolnych i licealnych oraz z placówek opiekuńczo-wychowawczych.


 

UWAGA! WAŻNE!

  • warsztaty Mapy rodzin oraz Album rodzinny – połączenia odbędą się  w Domu Fotografii, ul. Przędzalniana 67/4 (Księży Młyn); pozostałe warsztaty zostaną zrealizowane w Centrum Festiwalowym w Art_Inkubatorze przy Tymienieckiego 3;

  • aby zapewnić dostępność miejsc dla wszystkich chętnych obowiązuje zasada rezerwacji dla 1 osoby na warsztaty Miejski Badylarz (2 terminy) oraz Mapy rodzin i Album rodzinny – połączenia;

  • w związku z wymogiem zgód dot. danych osobowych oraz wizerunku formularz może wypełnić jedynie rodzic/opiekun prawny dziecka;

  • zapisy odbywają się do wyczerpania limitu miejsc.

 


 

WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach kreatywnych, nawiązujących tematycznie do wątków poruszanych w wystawach festiwalowych.

 

Poszczególne warsztaty dedykowane dla dzieci i młodzieży:

slide left
slide left

 

W warsztatach mogą również wziąć udział dorośli, i dla nich polecamy warsztaty:

slide left
slide left

 

SPACERY EDUKACYJNE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

 

Dzięki spacerom edukacyjnym dzieci i młodzież mają szansę zdobyć wiedzę i pogłębić tematykę poruszaną na festiwalowych wystawach, poznać konteksty interpretacyjne, a także bezpośrednio zainspirować się do dalszego, samodzielnego zdobywania wiedzy nie tylko z zakresu wzornictwa przemysłowego i designu. 

 

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, wychowawców i opiekunów z podopiecznymi do wspólnego zwiedzania Łódź Design Festival 2023, w szczególności na wystawy „Futuropolis” oraz „MIEJSKIE LEGENDY – SŁOWNIK ŁODZIANIZMÓW. Interpretują polscy ilustratorzy”.

 

Futuropolis  

dla grup w wieku 14+  

wystawa w Centrum Festiwalowym (ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3)

 

Wystawa prezentuje śmiałe i osadzone w rzeczywistości projekty miast, które zostały stworzone w różnych okresach historii. Wiele z nich posiada realny potencjał realizacyjny, co sprawia, że wystawa jest nie tylko inspirująca, ale również praktyczna. To szansa na poznanie koncepcji idealnych miast w różnych kontekstach i filozofiach, które przyświecały ich tworzeniu. Prezentacja będzie również refleksją nad współczesnymi problemami urbanizacyjnymi oraz okazją do zastanowienia się, jak można poprawić jakość życia w mieście w najbliższej przyszłości. 

 

Wśród prezentowanych koncepcji znajdą się m.in. Miasto dwupoziomowe Leonarda da Vinci (1487), Osiedle WSM Koło II (1947), Terra X Stefana Müllera (1973) czy projekt The Line (2022).  

 

MIEJSKIE LEGENDY – SŁOWNIK ŁODZIANIZMÓW. Interpretują polscy ilustratorzy  

dla przedszkolaków i młodszych klas szkoły podstawowej  

wystawa w Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113)

 

To kolejna odsłona artystyczno-edukacyjnego przedsięwzięcia, które zwraca uwagę na unikatowość naszego miasta – Łodzi, wykorzystując łodzianizmy, tym razem przedstawione w kontekście legend łódzkich.  

 

Pisany za pomocą obrazów „Słownik miejskich legend” pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej, niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie.  Wystawa, w sposób przyjemny, ale efektywny, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach. Nawiązując do 600-lecia urodzin Łodzi, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach miasta oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości. Wśród przedstawionych legend znajdą się m.in. Ślepy Maks, Czerwony Herb Łodzi, Legenda o Retkini, Warkocze Panny Piotrkowskiej oraz Legenda o Januszu i Sarze.  

 

ZAPISY NA OPROWADZANIE Z PRZEWODNICZKĄ 

 

Zapraszamy grupy liczące do 25 osób. Każda grupa będzie zapisana na osobną godzinę. Oprowadzanie trwa maksymalnie godzinę. Zapisy są bezpłatne, o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.  

 

HARMONOGRAM OPROWADZAŃ 

 

wystawa „Futuropolis”  

22 maja (poniedziałek), 10:00–16:00 (ostatnia grupa na 15:00)  

24 maja (środa), 10:00–16:00 (ostatnia grupa na 15:00)  

 

wystawa „MIEJSKIE LEGENDY – SŁOWNIK ŁODZIANIZMÓW”  

23 maja (wtorek), 10:00–16:00 (ostatnia grupa na 15:00)  

25 maja (czwartek), 10:00–16:00 (ostatnia grupa na 15:00)  

  

Rezerwacja wybranego terminu i godziny odbywa się drogą mailową.  

  

W wiadomości z rezerwacją prosimy o podanie:   

  • preferowanej wystawy 

  • daty i godziny oprowadzania

  • ilości i wieku uczestników

  • numeru kontaktowego 

 

MIEJSCA ZWIEDZANIA  

  • wystawa „Futuropolis”, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

  • wystawa „MIEJSKIE LEGENDY – SŁOWNIK ŁODZIANIZMÓW. Interpretują polscy ilustratorzy”, Galeria Re: Medium, ul. Piotrkowska 113 

  

ZGŁOSZENIA  

 

Nadia Krzywania (edukreacja@lodzdesign.com)

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.  

 

Spacery edukacyjne dla grup w ramach 17. Łódź Design Festival poprowadzi Justyna Tomaszewska. 

JUSTYNA TOMASZEWSKA

Łodzianka, licencjonowana przewodniczka po Łodzi, edukatorka. Od 2010 r. prowadzi stronę dla dzieci Kolorek z Łodzi. Kolorek z Łodzi jest najmilszym łódzkim przewodnikiem, od lat pokazuje Łódź dzieciom i ich rodzicom. Dzięki niemu dzieciaki, często po raz pierwszy, dostrzegają Łódź jako fajne, kolorowe, nietuzinkowe miasto. Przygody Kolorka można śledzić na Facebooku i Instagramie.

W latach 2011–2023 związana była z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, gdzie pracowała jako rzeczniczka prasowa i specjalistka ds. promocji. W 2019 r. została laureatką nagrody Prezydenta Miasta Łodzi za upowszechnianie kultury. Jest także stypendystką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura w sieci” w 2020 r., w ramach którego napisała 10 bajek o Łodzi, zrealizowanych również w formie słuchowiska (Soundsitive Kids). Od 2020 r. prowadzi własną firmę Just Lodz.

Uwielbia podróże, kawę i kropki.

Just Lodz
Justyna Tomaszewska